Σέρρες: Με το δεξί στο 2017 ο Πανσερραϊκός, 1-0 τον Αχαρναϊκό

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από δύο αγωνιστικές για τον Πανσερραϊκό που έκανε ποδαρικό με το δεξί στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2017 επικρατώντας του Αχαρναϊκού με 1-0 χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Κανούλα...

Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη παρατάχτηκε με αρκετές απουσίες και δίχως να αντιμετωπίσει σοβαρή αντίσταση από τους φιλοξενούμενους σε ένα παιχνίδι με «φτωχό θέαμα» θα πάρει το τρίποντο της νίκης.

Ο Πανσερραϊκός θα χάσει την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι στο 11ο λεπτό, ο Στέβιτς θα βγάλει τη σέντρα ο Κάκκο θα πιάσει την κεφαλιά ωστόσο την τελευταία στιγμή θα βρει στα πόδια του Τσεμπερίδη και θα περάσει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσούτσης θα βρεθεί στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή θα γίνει αποδέκτης της μπάλας και με κεφαλιά θα σημαδέψει την εστία του Αποστολίδη με τον πορτιέρο του Αχαρναϊκού να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Τα λιοντάρια θα ανοίξουν το σκορ στο 22΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάκη Κανούλα, ο Τσούτσης θα μπει στην περιοχή του Αχαρναϊκού θα τριπλάρει τον Αποστολίδη ο οποίος θα τον ανατρέψει, αρχικά ο ρέφερι Αγγελάκης ετοιμαζόταν να παρατηρήσει τον παίκτη του Πανσερραϊκού με κίτρινη κάρτα για θέατρο ωστόσο ο πρώτος βοηθός Χαδήμογλου καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Σερραίων απόφαση που προκάλεσε την έντονη αντίδραση των φιλοξενούμενων, τη εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Κανούλας κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Τίποτα αξιοσημείωτο δεν σημειώθηκε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου με τον Πανσερραϊκό να κρατά τα ηνία και τους Αθηναίους να αδυνατούν να γίνουν απειλητικοί.

Στην επανάληψη ο Ματσούκας στο 57΄ θα προσπαθήσει να απειλήσει τον Μέλκα χωρίς όμως να ανησυχήσει τον τελευταίο ο οποίος και θα μπλοκάρει. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Στέβιτς θα αποχωρήσει τραυματίας όμως θα επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με τον Φούσου που θα γίνει αναγκαστική αλλαγή από τον Σιάκκα. Ο Αχαρναϊκός θα ολοκληρώσει το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο με τον Χριστοφιλέα να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του ρέφερι για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Κανούλα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ένα σουτ του Ματσούκα θα περάσει ψηλά απάνω από την εστία του Μέλκα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π.Διλμπέρης): Μέλκας, Στέβιτς, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Φουσού(66΄ λ.τ Σιάκκας), Ρούτσης, Τσιμίκας, Κάκκο(56΄ Χατζηδημητρίου), Τσούτσης(88΄ Κτιστόπουλος), Κανούλας

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μ.Κόστιτς): Αποστολίδης, Χριστοφιλέας, Ψιάνος, Ματσούκας, Παπατόλιος, Τσεμπερίδης, Πλαβούκος(52΄ Ντάγκρας), Κυριαζόπουλος, Σταμούλης(88΄ Ζαχαρός), Μουστάκης, Τζιώρας