Κύπελλο Γ΄ Εθνικής: Αποκλείστηκε από τη Νάουσα ο Απόλλωνας Παραλιμνίου

Αντίο νωρίς είπε στον θεσμό του Κυπέλλου της Γ΄ Εθνικήςο Απόλλων Παραλιμνίου που το απόγευμα της Κυριακής 16/10 γνώρισε ήττα-αποκλεισμό στη Νάουσα από την τοπική ομάδα με 2-1...

Αν και ο Απόλλωνας παρατάχθηκε σχεδόν με όλους τους βασικούς του «υπέκυψε» στην φορμαρισμένη Νάουσα που σημείωσε δύο τέρματα πριν την συμπλήρωση 20 αγνωστικών λεπτών. Οι γηπεδούχοι θα ανοίξουν το σκορ στο 13΄με τον Τούφα να βρίσκει τον Ντινόπουλο και αυτός με σουτ από πλάγια θα νικήσει τον Χατζηγιαννάκη. Πέντε λεπτά αργότερα η Νάουσα θα διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Κωτσόπουλο να δέχετε την μπάλα από τον Αγγελιδη θα κοντρολάρει την μπάλα και με σουτ θα νικήσει τον πορτιέρο του Παραλιμνίου. Η Νάουσα θα συνεχίσει να πιέζει και θα φτάσει πολύ κοντά και σε τρίτο τέρμα στο 22΄με τον Κωτσόπουλο να βγαίνει τετ-α-τετ από τον Χατζηγιαννάκη με τον τελευταίο να αποσωβεί τον κίνδυνο για την εστία του. Έτσι αντί να γίνει το 3-0 έγινε το 2-1, ένα σουτ του Τριανταφύλλου θα βρει σε σώμα αντιπάλου και η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Χατζηγιαννάκης θα μπλοκάρει ένα σουτ του Γιαννόπουλου. Στην επανάληψη ο Χατζηγιαννάκης θα αποκρούσει μια απευθείας εκτέλεση του Μουρίκι. Ο Απόλλων θα απειλήσει πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 61΄με ένα σουτ του Παπαστεργίου, θα μπλοκάρει όμως ο Γρηγοριάδης. Στο 86΄ο Τούφας θα δοκιμάσει το πόδι του από μακριά με τον Χατζηγιαννάκη να πραγματοποιεί νέα απόκρουση. Τέλος ο Τριανταφύλλου θα ψάξει την ισοφάριση όμως η προσπάθειά του θα σταματήσει στον Γρηγοριάδη.

ΦΑΣ Νάουσα: Γρηγοριαδης, Αγγελίδης, Βλαχοδημος, Κασμερίδης, Γιαννόπουλος, Ζούρκος (33’ Λ.Τρ. Νίρλας), Κωτσοπουλος, Ντινόπουλος (16 Λ.Τρ. Μουρίκι), Χατζόπουλος, Νίκου (65’ Περηφανόπουλος), ΤΟΥΦΑΣ.

Απόλλων Παραλιμνίου: Χατζηγιαννάκης, Γεωργιάδης (63’ Λιάρας), Καστριτσέας, Γαλακτερός (75’ Ρούμπος), Μερεσιώτης, Τριανταφυλλου, Κοσμιδης, Ρούμπης, Παπαστεργιου, Ναλμπάντης(69΄ Καρακούτης), Τάκας.

Αποτελέσματα 1ου Ομίλου: Ορφέας Ξάνθης-ΑΕΠ Βατόλακκου 3-2 ΑΟ Καρδίας-Αλμωπός Αριδαίας 0-2πεν. 0-0παρ. 0-0κ.α Μακεδονικός Φούφα-ΑΠΕ Λαγκαδά 0-1 Απόλλων Καλαμαριάς-Δόξα Δράμας 1-0παρ. 0-0 κ.α Καμπανιακός-Νέστος Χρυσούπολης 4-5πεν. 3-3παρ. 3-3κ.α Δόξα Προσκυνητών-Εορδαϊκός 2-1 ΦΑΣ Νάουσα-Απόλλων Παραλιμνίου 2-1 Η Καβάλα προκρίθηκε άνευ αγώνα